کمپانی خدایان

چند روز پیش، بعد از مدتها از خونه رفتم بیرون. جای شما خالی با یکی از دوستان رفتیم طرفای دارآباد. موقع برگشتن برای اینکه برسونمش خونه مجبور بودیم از مسیر پاسداران رد بشیم. ترافیک وحشتناکی بود. ماشینا پشت سر هم جوری ازدحام کرده بودن که جای سوزن انداختن پیدا نمیکردی. پراید، پژو، ماکسیما، ب ام و٬ بنز... خلاصه اگه میگشتی هر جور ماشینی که دلت میخواست میتونستی پیدا کنی... .
جالبه! ماشین ها هر چند از نظر ظاهر٬ کیفیت و قیمت خیلی با هم متفاوتند٬ ولی وقتی دقیق تر بهشون نگاه میکنی متوجه میشی که اصل و اساس همه شون مثل همه. همه شون چرخ دارن٬ در دارن٬ فرمون دارن٬ گاز و ترمز دارن٬ و همه شون موتوری دارن که از نظر عملکرد تقریباً مشابهه: چند تا سیلندر٬ و یک میل گاردان که چرخا رو میچرخونه. ماشین های اولیه سیستم ساده ای داشتند ولی با پیشرفت علم و تکنولوژی در عرض کمتر از صد سال انقدر ترقی کردن و انقدر متنوع شده ن که اگر مستند تاریخیش رو ندونیم گاهی سخته باور کنیم همه اونها از پیشرفت و تکامل یه اتومبیل ساده اولیه حاصل شده ن. ولی وقتی میبینیم اساس همه شون یکیه باور این مساله برامون ساده تر میشه.
بیا برای چند لحظه فکرمون رو پرواز بدیم...! جانورانی که در کره زمین زندگی میکنند هم یه جورایی مثل ماشینای تو خیابونن. وقتی یک نگاه سطحی بهشون داشته باشی پیش خودت میگی اینا چقدر با هم فرق دارن و ممکن نیست که همه شون از یک موجود اولیه منشأ گرفته باشن. گربه کجا٬ سوسک کجا و آدم کجا. در حالیکه وقتی دقیق تر میشی٬ میبینی بر عکس بینهایت به هم شبیهند و اساس ساختاری همه شون مثل همدیگه ست. تمامشون چشم دارن٬ بینی دارن٬ مغز دارن٬ ریه دارن٬ قلب دارن٬ دستگاه گوارش دارن و الی آخر. همه شون غذا میخورن٬ نفس میکشن٬ ادرار و مدفوع میکنن و آمیزش جنسی دارن. و وقتی باز هم دقیق تر میشی میبینی که ساختار گیاهان و حتی باکتری ها هم خیلی شبیه به ماست. همه موجودات زمینی از سلول تشکیل شده ن. و سلول در تمام موجودات دارای ٬DNA هسته٬ میتوکندری٬ سیتوپلاسم و غیره س.
ماشین چراغ داره. چراغش چقدر شبیه چشم ما ست. چرخاش معادل پاهای ما هستن. موتورش معادل مغز و کاربراتورش معادل ریه مونه. بنزین غذاشه و دودی که از اگزوزش بیرون میاد معادل ادرار و مدفوع.
نکته دیگه اینکه وقتی به ماشینا نگاه میکنی٬ میبینی که ماشینهای یک رده تا حدودی شباهت بیشتری به همدیگه دارن. مثلا پژو ها یه جورایی همه شون شبیه همن. درسته که پرشیا قشنگتر٬ بهتر و جدیدتر از ۴۰۵ ه ٬ ولی فرم و طرح کلّیشون خیلی به هم شبیهه. درست مثل شباهت گربه ها و شیر ها. یا شباهت عقابها و شاهین ها.
هرچه زمان جلوتر میره٬ ماشینهایی با عملکرد بهتر به بازار میان. سال به سال سرعت ماشینا بیشتر٬ فانکشن اونا بهتر و ایمنی شون زیادتر میشه. چرا؟ چون کمپانی های سازنده ماشین دارن روی ماشینهایی که قبلاً به بازار عرضه کرده ن و در حال حاضر تو خیابونا در رفت و آمدن مطالعه میکنن٬ نقائص اونا رو برطرف میکنن٬ یه سری امکانات پیشرفته تر بهشون اضافه میکنن و بصورت مدل جدیدتر به بازار میدن. یه روز نشسته ای تو خونه ت که میبینی یه مدل جدید و آخرین سیستم اتومبیل با پروفایل بهتر از ماشینهای قبلی به خیابونا سرازیر شده!!
ما مثل ماشینای تو خیابون هستیم. همانطور که ماشینها از پیشرفت تدریجی یک ماشین ساده اولیه بدست اومده ن٬ موجودات زمینی هم از تکامل تک سلولی های بدوی حاصل شده ن. همونطور که ماشینها کمپانی سازنده دارن٬ موجودات زمینی هم توسط فرد یا افرادی خلق شده ند به نام خدا. جهان مثل خیابون می مونه و محیط کشت و محیط تستی ست برای موجودات. خدایان در ابتدا از نظر علم و تکنولوژی در حد پایینتری بودند و موجودات ساده ای طراحی میکردند. تک سلولی... باکتری... گیاه... . اونها رو در زمین کشت می دادند، روشون مطالعه می کردند٬ نقائصشون رو برطرف می کردند و موجوداتی یه کم پیشرفته تر و با سیستم قوی تر طراحی و روی زمین می ریختند. این روال ادامه یافت تا رسید به انسان که تا این زمان آخرین اختراع خدایان است. آنها هرگز دست از کار نمیکشند و چه بسا هم اکنون در حال مطالعه روی انسانها هستند. روزی که مطالعات خدایان به نتیجه برسد٬ روزی خواهد بود که نشسته ای توی خونه ت و یکدفعه میبینی که موجوداتی عجیب ولی بسیار قوی تر، باهوش تر و سازمان یافته تر از انسان دارن مثل تگرگ از آسمون روی زمین پیاده میشن. اون روز همون احساسی رو پیدا خواهی کرد که میمون های بیچاره حدود دو میلیون سال پیش تجربه کردند.

/ 0 نظر / 29 بازدید